návody a tipy, varenie

Jablková výživa (pyré, presnidávka) nielen pre deti

Sezóna jabĺk je v plnom prúde a aj nám sa ušlo nejaké to vrece jabĺčok. Takže som riešila, čo s nimi a nakoniec som sa rozhodla urobiť z nich jablkovú výživu a o tento jednoduchý recept sa s vami podelím.

Postup: jabĺčka si umyjeme a potom odstránime šupku aj jaderník. Nakrájame na menšie kúsky. Potom dáme tieto nakrájané jablká do väčšieho hrnca, podlejeme trochou vody (podľa množstva jabĺk), aby nám neprihoreli a dáme ich variť.
Keď sú jabĺčka uvarené do mäkka (skúste pichnúť vidličkou, mali by sa rozpadať), odstavíme ich a keď trošku vychladnú, tak ich rozmixujeme.
Takúto rozmixovanú jablkovú zmes mierne osladíme (ak sú jablká dosť sladké, netreba sladiť) potom nakladáme do malých pohárov. Poháre zatvoríme viečkami a uložíme do hrnca s trochou vody (voda by mala siahať asi do dvoch tretín výšky pohárov), prikryjeme pokrievkou a dáme variť. Keď začne voda vrieť, zoslabíme plameň a necháme na miernom ohni sterilizovať asi 10-15 minút. Hotovo!

Takto teda robím jablkovú výživu ja. Deti jej v poslednom čase akosi neholdujú, majú radšej čerstvé jablká (asi vedia, čo je zdravšie:-)), zato ja s manželom si jablkovú výživku doprajeme.

Tip: ak chcete urobiť detskú výživu aj s inými príchuťami, stačí pridať k jabĺčkam trebárs hrušky, marhule alebo iné ovocie, aké máte k dispozícii. Dá sa použiť aj ovocie z kompótu. Ja mám odskúšanú aj jablkovo-mrkvovú výživu. Keď som ich robila deťom ako súčasť prvých príkrmov, nesladila som ich a boli dosť sladké aj bez toho.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *